Andrzej Krupiński


Andrzej B. Krupiński, urodzony w 1941 roku w Puławach, jest znanym doktorem nauk technicznych, który specjalizuje się w historii architektury oraz konserwacji zabytków. Jego działalność akademicka i badawcza ma istotne znaczenie dla rozwoju wiedzy w tej dziedzinie.

Obecnie pracuje na Politechnice Krakowskiej, gdzie przekazuje swoją wiedzę i doświadczenie nowym pokoleniom studentów.

Życiorys

Andrzej Krupiński jest absolwentem historii sztuki, uzyskując dyplom na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoje pierwsze kroki w zawodzie stawiał w krakowskim oddziale Pracowni Konserwacji Zabytków, gdzie pracował przez pięć lat, od 1970 do 1975 roku. Po tym czasie przez kolejne sześć lat pełnił zaszczytną funkcję wojewódzkiego konserwatora zabytków w Tarnowie.

Na dalszym etapie swojej kariery zajmował liczne istotne stanowiska, w tym dyrektora Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu. Ponadto był głównym specjalistą ds. naukowo-konserwatorskich w Kierownictwie Odnowienia Zamku Królewskiego na Wawelu. Jednym z jego ważnych osiągnięć była praca na kontrakcie w Peterhofie, gdzie odpowiadał za przygotowanie tzw. „Wielkiej Kaskady” – niezwykłego zespołu wodospadów i wodotrysków z czasów Piotra I.

Wśród wielu ważnych projektów, w które był zaangażowany, wymienić można Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach, wnętrza Sukiennic Krakowskich oraz Barbakan w Krakowie.

Oprócz działalności zawodowej, Krupiński prowadzi badania naukowe, które realizuje od czterdziestu lat. Jest wykładowcą na temat ochrony dóbr kultury w krajach Unii Europejskiej w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie. Warto wspomnieć, że jest również pomysłodawcą oraz współorganizatorem stowarzyszenia Artystów Plastyków „Sztuka Podhalańska”, które funkcjonowało przez dekadę.

Krupiński angażuje się w działalność publikacyjną, współpracując z wieloma czasopismami naukowymi, miesięcznikami, tygodnikami i gazetami regionalnymi. Oprócz tego ma na swoim koncie kilkanaście książek, takich jak „Zabytki urbanistyki i architektury województwa tarnowskiego”, oraz ponad dwa tysiące artykułów, w tym publikacje w tygodniku „Dunajec” w latach 1981–1988.

Od dwunastu lat współpracuje z „Dziennikiem Polskim”, gdzie publikuje w stałej kolumnie „Z teki Andrzeja Krupińskiego”. Jego prace są również dostępne na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego Wrota małopolski. Do tej pory opublikował 13 Tek rysunków akwarelą, które opisują zabytki powiatu bocheńskiego, brzeskiego oraz Tarnowa, Brzeska, Tuchowa i Pilzna. Warto zaznaczyć, że jego pierwsza retrospektywna wystawa, prezentująca prace powstałe przez ostatnie trzy dekady, odbyła się w Galerii Sztuki w Willi Orla w Zakopanem.

Wybrane publikacje

Andrzej B. Krupiński to postać niezwykle aktywna w dziedzinie publikacji związanych z historią oraz kulturą regionów Tarnowa i okolic. Poniżej znajduje się lista wybranych dzieł, które ukazały się dzięki jego ciężkiej pracy i zaangażowaniu w lokalne dziedzictwo:

  • Andrzej B. Krupiński Gniazdo rodu Leliwitów zamek w Melsztynie, Muzeum Okręgowe w Tarnowie, 1982 r.,
  • Andrzej B. Krupiński Liceum Antoniego Kenara w Zakopanem, Zakopane 1988 r.,
  • Andrzej B. Krupiński, Jan Wielek Przewodnik po trasach turystycznych województwa nowosądeckiego Część 1. Centralny Ośrodek Informacji Turystycznej. Nowy Sącz 1989 r.,
  • Andrzej B. Krupiński (tekst), Jerzy Żak (fotografia), Krynica i okolice, Warszawa 1992 r.,
  • Andrzej B. Krupiński Dzieje architektur tzw. Górnych Koszar w Tarnowie, Tarnów 2000 r.,
  • Andrzej B. Krupiński Brzeski Przekładaniec Historie bardziej i mniej prawdziwe, legendy i facecje z Brzeska oraz z okolicy., Wydawnictwo Urzędu Miejskiego w Brzesku; 2002 r.,
  • Andrzej B. Krupiński Zabytki ziemi tarnowskiej w rysunkach i opisach Andrzeja B. Krupińskiego, Tarnów 2005 r.,
  • Andrzej B. Krupiński Zabytki ziemi bocheńskiej w rysunkach i opisach Andrzeja B. Krupińskiego, Bochnia 2005 r.,
  • Andrzej B. Krupiński Zabytki Tarnowa pędzlem malowane, Tarnów 2006 r.

Oceń: Andrzej Krupiński

Średnia ocena:4.73 Liczba ocen:20