Irena Stankiewicz, urodzona 28 lutego 1925 roku w Puławach, to znana polska artystka specjalizująca się w grafice. Jej osiągnięcia w tej dziedzinie artystycznej są szeroko cenione i doceniane przez krytyków oraz miłośników sztuki.
Obdarzona talentem i pasją do tworzenia, Irena Stankiewicz stała się ważną postacią w polskim świecie artystycznym, wnosiła innowacyjne pomysły i unikalny styl, który odzwierciedlał jej wrażliwość na otaczający ją świat.
Życiorys
Irena Stankiewicz przyszła na świat jako córka kapitana saperów, Aleksandra Stankiewicza (1899-1930) oraz Stanisławy z Piszczkowskich (1899-1979). Wraz z bliskimi zamieszkała w stolicy Polski, Warszawie. Po tragicznej i przedwczesnej śmierci ojca, mając zaledwie sześć lat, zamieszkała u swojej krewnej, Marii Holder-Eggerowej, w Korytnicy, podczas gdy matka Ireny pozostała w Warszawie. W Korytnicy uczęszczała do szkoły podstawowej, a w 1938 roku rozpoczęła naukę w Gimnazjum Sióstr Nazaretanek, które ulokowane było na ulicy Czerniakowskiej w Warszawie. Błyskotliwy okres drugiej wojny światowej spędziła w Korytnicy, gdzie nauczała się na poziomie gimnazjalnym, jednocześnie pełniąc funkcje łączniczki Armii Krajowej. Maturę udało się jej zdać już po zakończeniu wojny, podczas nauki w Białymstoku. W 2009 roku uhonorowano ją tytułem honorowej obywatelki Korytnicy.
Po wojnie Irena kontynuowała swoją edukację na Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Warszawie, a następnie studiowała na Wydziale Grafiki warszawskiej ASP, gdzie uzyskała dyplom w 1953 roku. W latach 1952-1960 współpracowała z wydawnictwem Czytelnik, a od roku 1970 z „Naszą Księgarnią”. Została również pedagogiem swej macierzystej uczelni, dając początek wielu artystycznym karierom młodych twórców.
Irena Stankiewicz czynnie uczestniczyła w wielu prestiżowych wystawach graficznych. Wśród nich znalazły się: II Ogólnopolska Wystawa Grafiki Artystycznej i Rysunku w 1953 roku, Grafika Artystyczna i Rysunek w XV-leciu (Warszawa 1961/1962), II i III Biennale Grafiki (Kraków 1962 i 1964), II Biennale Grafiki Książkowej (Brno 1967), a także Wystawa Ilustracji „Cepelii” w Warszawie w 1977 roku. Zdobyła wiele nagród za swą twórczość, w tym złoty medal na II Biennale w Iglesias (Sardynia) 1963, wyróżnienia na różnych wystawach w Berlinie oraz w Warszawie, a także nagrody w konkursie na kalendarze i karnety świąteczne w Muzeum Plakatu w Warszawie w 2001 roku.
Do grona najważniejszych dzieł Ireny Stankiewicz należy drzeworyt „Matka Boska Akowska”, który przyniósł jej I nagrodę w londyńskim konkursie plastycznym „Armia Krajowa w sztuce” w 1981 roku. Wizerunek tego drzeworytu został powielony w różnorodnych formach metaloplastyk i witraży, zdobywając uznanie zarówno w kraju, jak i za granicą. Artystka zwraca szczególną uwagę na grafikę warsztatową, w tym głównie na drzeworyt i linoryt, jak również grafikę użytkową, w tym ilustracje książkowe.
W dniu 27 lipca 2016 roku, delegacja Prezydium ZG Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej miała zaszczyt odwiedzić Irenę Stankiewicz, aby wręczyć jej pismo od Prezesa ZG ŚZŻAK oraz Medal Pamiątkowy „Za Zasługi dla ŚZŻAK”. Jej działalność artystyczna oraz społeczna są świadectwem niezwykłego talentu i pasji do twórczości, które trwają przez dekady.
Opracowania graficzne książek
Oto wybrane opracowania graficzne książek, które miały miejsce w Warszawie oraz innych miastach w Polsce, w latach 1952-2009. Publikacje te obejmują różnorodne gatunki literackie oraz autorów.
- Howard Fast: Dumni i wolni: Warszawa: „Czytelnik”, 1952,
- Howard Fast: Ostatnia granica: Warszawa: „Czytelnik”, 1954,
- Włodzimierz Wolski: Utwory wybrane: Warszawa: „Czytelnik”, 1955,
- Juliusz Słowacki: Ojciec zadżumionych oraz wiersze i fragmenty: Warszawa: „Czytelnik”, 1956,
- Adolf Dygasiński: Na warszawskim bruku: Warszawa: „Czytelnik”, 1959,
- Adolf Dygasiński: Gorzałka: Warszawa: „Czytelnik”, 1960,
- Wojciech Żukrowski: Porwanie w Tiutiurlistanie: Warszawa: „Nasza Księgarnia”, 1971,
- Halina Maria Natuniewicz, Maria Wesołowska: Patrzymy w niebo: antologia poezji religijnej dla dzieci: „Michalineum”, 1991,
- Elżbieta Ostrowska: Miecz wzniesiesz albo tarczę: Warszawa: First Business College Prywatne Policealne Studium Handlowe, 1994, ISBN 83-85746-15-3,
- Teresa Bojarska: Świtanie, przemijanie: Warszawa: „Trio”, 1996,
- Maria Pawlikowska-Jasnorzewska: Baisers perdus – Pocałunki: tłum. Yves Bernard: Editions aux arts 1998,
- Witomiła Wołk-Jezierska: Przychodzisz gdy myślę Katyń: Wrocław: Wydawnictwo Nortom, 2007, ISBN 978-83-89684-07-3,
- Orła wrona nie pokona – śpiewnik internowanych: IPN Oddział w Białymstoku, 2009, ISBN 978-83-927957-6-6.
Przypisy
- Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Danuta Błażejczyk | Magdalena Jankowska | Jerzy Harasymowicz | Andrzej Borowiec | Jacek Lenartowicz (aktor) | Jan Płaskociński | Janina Guttnerówna | Cecylia Grabowska | Agnieszka Pilaszewska | Janusz Makuch | Tomasz Adamski | Bohdan Zadura | Blanka Lipińska | Michał Klauza | Grzegorz Pacek | Maria Herman | Jan Feliks Piwarski | Krzysztof Wałecki | Elżbieta Jędrzejewska | Krzysztof PlewkaOceń: Irena Stankiewicz