Kasper Boczkowski


Kasper Boczkowski, uznawany za znaczącą postać w historii Lwowa, przyszedł na świat w 1800 roku w Puławach, a zmarł 11 marca 1873 roku we Lwowie. Wyjątkowy radny oraz honorowy obywatel tego miasta, Boczkowski był również rzemieślnikiem, a jego działalność filantropijna pozostawiła trwały ślad na społeczności lokalnej.

Był synem lakiernika, który służył na dworze księcia Adama Czartoryskiego. Podobnie jak ojciec, Boczkowski związał swoje życie z tym zawodem, pracując najpierw w fabryce powozów w Warszawie, a następnie we Lwowie. Jako osoba zaangażowana w ruch narodowy, odegrał istotną rolę w czasie Wiosny Ludów, będąc współzałożycielem Centralnej Rady Narodowej.

Boczkowski zasiadał w Radzie Miejskiej Lwowa od 1848 roku, a jego wpływ w gremium rzemieślników był znaczący aż do jego śmierci. Wraz z żoną, Apolonią Jabłońską, siostrą malarza Marcina Jabłońskiego, założył fundacje stypendialne i posagowe w Lwowie, oddając je pod zarząd miasta. Jego działania na rzecz wspólnoty zostały docenione przez Radę Miejską, która 21 marca 1872 roku przyznała mu tytuł honorowego obywatela miasta.

W późniejszym czasie, w hołdzie dla jego zasług, jedna z lwowskich ulic otrzymała imię Boczkowskiego. Jego grób można odnaleźć na Cmentarzu Łyczakowskim, co przypomina o jego nieprzemijającym dziedzictwie i wpływie na lokalną społeczność.

Przypisy

  1. Akt zgonu z parafii św. Andrzeja we Lwowie. Archiwum Główne Akt Dawnych w Warszawie. [dostęp 29.04.2013 r.]

Oceń: Kasper Boczkowski

Średnia ocena:4.96 Liczba ocen:24