Barbara Dembek, znana z nazwiska rodowego Stankiewicz, przyszła na świat 14 września 1926 roku, a zmarła 28 lipca 1990 roku. Była to postać, która pozostawiła trwały ślad w historii, ponieważ została uhonorowana tytułem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”.
Jej odwaga i poświęcenie w trudnych czasach stanowią inspirację dla wielu. Jej historia jest świadectwem humanitaryzmu oraz szlachetności w obliczu ogromnych zagrożeń.
Życiorys
Barbara Dembek przyszedł na świat w rodzinie, w której matka Barbara z domu Dysput oraz leśniczy Stanisław Stankiewicz odegrali kluczową rolę w jej późniejszych działaniach. W marcu 1941 roku Stanisław zdołał namówić niemieckie władze do zezwolenia na zatrudnienie Żydów w leśniczówce w Głodnie. Dzięki temu, wiele osób z getta w Opolu Lubelskim mogło znaleźć schronienie. W trakcie wywózek do obozów zagłady w 1942 roku, wokół siedziby Stankiewiczów ukrywało się ponad 200 osób, co stanowiło ogromne ryzyko dla wszystkich zaangażowanych.
W imię humanitarnej pomocy, Stanisław wspierał Żydów w budowie szałasów w lesie, a także znajdował dla nich kryjówki w okolicznych budynkach i zdobywał jedzenie. W tym czasie jego syn Tadeusz natknął się na Szlomę (Jana) Szmulewicza, który zdołał uciec z obozu pracy w Józefowie nad Wisłą. Barbara i jej brat Tadeusz z ogromnym poświęceniem, pomagali w zacieraniu śladów Żydów, a także dbali o bezpieczeństwo przy transportach żywności, czuwając, by nikt nie obserwował ukrywających się.
Niestety, wiosną 1942 roku ich wysiłki zostały zniweczone, gdy kryjówki zostały zadenuncjowane przez Polaka o nazwisku Szyszko, co doprowadziło do tragicznych wydarzeń i zamordowania wielu ukrywających się osób. Z perspektywy czasu, z tej przerażającej sytuacji udało się uratować tylko sześcioro Żydów, w tym Szmulewicza, który po wojnie osiedlił się w Lublinie i pozostał w Polsce jako jedyny z ocalonych.
W 2006 roku, Barbara oraz jej brat Tadeusz Stankiewicz, zostali uhonorowani medalem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, co stanowi świadectwo ich odwagi i oddania w ratowaniu ludzkich istnień w czasach największej próby.
Przypisy
- Tadeusz Stankiewicz – Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata [online], dzieje.pl, 22.02.2018 r. [dostęp 20.01.2020 r.]
- a b c AnnaA. Zawadzka AnnaA., Historia pomocy – Rodzina Stankiewiczów | Polscy Sprawiedliwi [online], sprawiedliwi.org.pl, lipiec 2009 r. [dostęp 20.01.2020 r.]
- Stankiewicz Tadeusz – Sprawiedliwi wśród Narodów Świata. Lublin i Lubelszczyzna – Teatr NN [online], teatrnn.pl [dostęp 20.01.2020 r.]
- Righteous Among the Nations Honored by Yad Vashem by 1 stycznia 2019. Poland [online], yadvashem.org, 2019 r., s. 93 [dostęp 20.01.2020 r.] (ang.)
Pozostali ludzie w kategorii "Inne":
Tadeusz Stankiewicz | Stanisław Szmajzner | Kasper Boczkowski | Bolesław Sztobryn | Adam Komorowski (harcmistrz) | Witold Czartoryski (1822–1865)Oceń: Barbara Dembek