UWAGA! Dołącz do nowej grupy Puławy - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Edward Próchniak


Edward Próchniak, znany również pod pseudonimem Sewer, urodził się w Puławach 4 grudnia 1888 roku. Jego życie zakończyło się tragicznie 21 sierpnia 1937 roku w Moskwie.

Był to człowiek o istotnym wkładzie w ruch rewolucyjny, stając się w 1920 roku jednym z członków Tymczasowego Komitetu Rewolucyjnego Polski. Jego działalność polityczna wpisywała się w szerszą perspektywę walki o komunizm, a Próchniak był również członkiem Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Polski, gdzie pełnił ważną rolę w kształtowaniu ideologii i polityki partii.

Życiorys

Edward Próchniak urodził się w 1879 roku i swoją działalność polityczną rozpoczął na początku XX wieku. W 1903 roku wstąpił do Socjaldemokracji Królestwa Polskiego i Litwy, a rok później aktywnie brał udział w rewolucji 1905. W celu poszerzenia swojej edukacji partyjnej, uczęszczał do szkoły w Longjumeau niedaleko Paryża. W latach 1900 oraz 1912 został uwięziony w X Pawilonie Cytadeli Warszawskiej, co miało znaczący wpływ na jego się działalność polityczną.

Po rewolucji październikowej stał się członkiem sekcji polskiej Rosyjskiej Partii Komunistycznej(b) oraz objął przewodnictwo w departamencie polskim w Ludowym Komisariacie do spraw Narodowości. Jego zaangażowanie w ruch komunistyczny trwało, gdy 16 grudnia 1918 dołączył do Komunistycznej Partii Robotniczej Polski. W 1920 roku został powołany do marionetkowego Tymczasowego Komitetu Rewolucyjnego Polski, który miał swoją siedzibę w Białymstoku.

Po niepowodzeniu Armii Czerwonej w wojnie polsko-bolszewickiej Próchniak osiedlił się w Rosji Sowieckiej, a następnie w Moskwie. W latach 30. XX wieku, w okresie „wielkiej czystki”, jego sytuacja dramatycznie się pogorszyła. 8 lipca 1937 roku został aresztowany przez NKWD i, po osądzeniu przez Kolegium Wojskowe Sądu Najwyższego ZSRR, 21 sierpnia 1937 roku skazano go na śmierć z zarzutu „udziału w organizacji kontrrewolucyjnej”. Tego samego dnia wykonano na nim wyrok.

Jego ciało zostało skremowane na Cmentarzu Dońskim, gdzie spoczął anonimowo. Dopiero 7 maja 1955 roku zrehabilitowano go postanowieniem Kolegium Wojskowego Sądu Najwyższego ZSRR, co potwierdziło, że jego wcześniejsze skazanie było efektem represji politycznych tamtego okresu.

Przypisy

  1. Прухняк Эдуард Андреевич (ros.)
  2. Stefan Król: Cytadela warszawska. Warszawa: Książka i Wiedza, 01.01.1978 r., s. 242.

Oceń: Edward Próchniak

Średnia ocena:4.92 Liczba ocen:6