Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Puławach to ważna instytucja rzymskokatolicka, ulokowana w regionie Puław, a także wchodząca w skład archidiecezji lubelskiej oraz dekanatu Puławy. Jej założenie miało miejsce 30 września 1919 roku, kiedy to wyodrębniono ją z terenów przynależących wcześniej do parafii włostowickiej.
Territorialny zasięg parafii obejmuje wiele ulic w Puławach, takich jak: 3 Maja, 4 Pułku Piechoty, 6 Sierpnia, a także Aignera, al. Królewska, Centralna, Czartoryskich, Eustachiewicza, Gdańska oraz wiele innych, w tym Waryńskiego, Wąska, Wiejska i Żulinki.
Przez pierwsze piętnaście lat swojego istnienia, parafią kierował ks. kan. Adam Szponar, który pełnił posługę do swojej śmierci w 2021 roku. Po nim, obowiązki przejął ks. prał. Stanisław Gulak, kontynuując dzieło duszpasterskie w tej parafii.
Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że w 2004 roku parafia została uhonorowana Laur Konserwatorski 2004, co potwierdza zaangażowanie w konserwację i dbałość o lokalny kościół.
Kościół
W dniu 3 stycznia 1800 roku, koncepcja budowy kościoła oraz jego wkomponowanie w otoczenie zostały zaakceptowane przez Christiana Piotra Aignera. Odręcznym podpisem zatwierdził to Adam Kazimierz Czartoryski. Prace budowlane trwały do 1803 roku, a obiekt początkowo miał pełnić funkcję rodzinnego mauzoleum Czartoryskich.
Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1919 roku, kaplica pałacowa została erygowana jako parafia, a tym samym przekształciła się w kościół. W czasie II Wojny Światowej, niestety, portyk i kopuła uległy zniszczeniu, lecz w latach 1945–1946 zostały pieczołowicie odbudowane. W 1973 roku przeprowadzono kolejne prace remontowe.
Pomocne dla odwiedzających, schody prowadzące do świątyni, składające się z 10 tarasów, zostały przekształcone w latach 30. XX wieku i liczyły sobie 24 stopnie. Natomiast w roku 2006 usunięto historyczną posadzkę z 1803 roku, w jej miejsce położono nową. Kościół zlokalizowany jest przy ulicy Aignera.
Przypisy
- Puławy: zmarł ksiądz Adam Szponar. radio.lublin.pl, 05.05.2021 r. [zarchiwizowane 06.10.2021 r.]
- Parafia: Puławy, pw. Wniebowzięcia NMP. diecezja.lublin.pl. [dostęp 03.08.2013 r.]
- Laur konserwatorski 2004, „Wiadomości Konserwatorskie” (15), 2004, s. 119-123.
- K. Parafianowicz, Według liczby. Masoński duch symboliki puławskiej kaplicy pałacowej. Kazimierz Dolny-Puławy, 1992.
Pozostałe obiekty w kategorii "Kościoły":
Kościół Świętego Józefa w Puławach | Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Puławach | Parafia Matki Bożej Różańcowej w Puławach | Parafia św. Józefa w Puławach | Kościół Matki Bożej Różańcowej w PuławachOceń: Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Puławach