Pałac Marynki w Puławach


Pałac Marynki w Puławach to klasycystyczny zabytek z końca XVIII wieku, który jest integralną częścią zespołu pałacowo-parkowego przy pałacu Czartoryskich w Puławach. Jego budowa miała miejsce według wizji architekta Piotra Aignera w latach 1791–1796, a obiekt został stworzony z myślą o córce księżnej Izabeli Czartoryskiej, czyli Marii z Czartoryskich Wirtemberskiej. Warto zaznaczyć, że sama Maria rzadko korzystała z tego pałacyku; częściej jego przestrzenie były zarezerwowane dla gości rodziny Czartoryskich.

Obiekt znajduje się w południowej części zespołu pałacowo-parkowego, w bezpośrednim sąsiedztwie „Dzikiej Promenady”. Budowla ma murowaną konstrukcję, wzniesioną na planie prostokąta i jedną kondygnację. Elewację zdobią kolumny oraz pilastry w stylu korynckim, które noszą na sobie fryz ozdobny, wyróżniający się płaskorzeźbami. Fryz ten biegł wzdłuż całej fasady i wspierał się na czterech kolumnach, na architrawie widniał napis: „Iste terrarum mihi praeter omnes angulus ridet”, co tłumacząc oznacza: „Ten zakątek najbardziej ze wszystkich się do mnie uśmiecha” – fragment ten pochodzi z twórczości Horacego. Ponadto, opisywany portyk stanowi swoistą rzadkość architektoniczną w kraju; podobne rozwiązanie można znaleźć jedynie w warszawskich Łazienkach.

Wnętrze pałacu zachwyca okrągłym salonem, którego ryzalit jest dostrzegalny od strony łachy wiślanej. W pomieszczeniu tym znajduje się mozaikowa podłoga oraz bogata dekoracja sztukateryjna, wykonana przez Fryderyka Baumana. Zachwycającym elementem jest unikalny w skali Polski kominek umieszczony w oknie – jeden z zaledwie trzech takich obiektów w kraju. Warto dodać, że pierwotnie salon był przykryty kopułą, jednak w XIX wieku zamieniono ją na płaski strop z belkowaniem sztukatorskim. W dwudziestoleciu międzywojennym usunięto attyki z bocznych elewacji oraz ogrodowej części budowli. Przed wejściem do salonu wznoszą się dwa lwy z czarnego marmuru, które niegdyś zdobiły wejście do oranżerii przylegającej do pałacu.

Pałacyk pełnił także funkcję Zakładu Pszczelnictwa, będąc częścią Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach. W obiekcie tym nastąpił ważny krok w historii, gdy w 2017 roku przeszedł on w ręce miasta Puławy, co otworzyło nowe możliwości dla dalszego zagospodarowania tej wartościowej przestrzeni.

Przypisy

  1. Paweł Wójcik: Przetarg na zakup Pałacu Marynki rozstrzygnięty. Oficjalny Portal Urzędu Miasta Puławy, 07.11.2017 r. [dostęp 10.07.2018 r.]
  2. Henryk Gawarecki, Józef Marszałek, Tadeusz Szczepanik, Włodzimierz Wójcikowski: Lubelszczyzna. Przewodnik, Wydawnictwo "Sport i Turystyka", Warszawa 1979 r., s. 333-334

Pozostałe obiekty w kategorii "Pałace":

Pałac Czartoryskich w Puławach | Dom Gotycki w Puławach

Oceń: Pałac Marynki w Puławach

Średnia ocena:4.83 Liczba ocen:8