Grupa Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” SA, znana szerzej jako Grupa Azoty Puławy, to niezwykle istotny element polskiego sektora chemicznego. Znajduje się w Puławach i koncentruje się na produkcji nawozów azotowych w dużych ilościach, co czyni ją jednym z wiodących producentów na światowej scenie chemicznej.
Jako jeden z największych producentów melaminy na świecie, Grupa Azoty Puławy jest także kluczowym graczem w Polsce w zakresie wielkiej syntezy chemicznej. Od stycznia 2013 roku, przedsiębiorstwo to stało się częścią Grupy Azoty, co umożliwiło mu dalszy rozwój i wzmocnienie pozycji na rynku.
Akcjonariusze spółki
Kapitał zakładowy spółki wynosi 191,15 mln zł, co umożliwia podział na 19,115 mln akcji. Obecnie kluczowymi akcjonariuszami firmy są:
- Grupa Azoty SA – 95,98%,
- pozostali akcjonariusze – 4,02%.
Historia
Okres PRL
Decyzja dotycząca realizacji budowy zakładów nawozów azotowych w Puławach została podjęta 19 grudnia 1960 roku. Wówczas Rada Ministrów przyjęła uchwałę nr 42/60, która szczegółowo określała lokalizację nowej fabryki produkującej związki azotowe. W dokumencie tym zarysowano także wielkość planowanych inwestycji, planowaną produkcję oraz liczbę zatrudnionych pracowników. Zdecydowano, że realizacja tego projektu odbędzie się w trzech etapach, przy czym ostatni z nich miał rozpocząć się po 1968 roku. Całkowity koszt tej budowy oszacowano na imponującą kwotę 7,2 miliardów złotych. Nadzór nad realizacją rzeczonego przedsięwzięcia objął Minister Przemysłu Chemicznego, Antoni Radliński, we współpracy z Zjednoczeniem Przemysłu Syntezy Chemicznej w Gliwicach.
Opracowanie założeń dotyczących budowy kombinatu chemicznego w Puławach zlecono Biuru Projektów Przemysłu Chemicznego „Prosynchem” w Gliwicach. Po wprowadzeniu pewnych poprawek i poprawek, projekt został zatwierdzony przez Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów w marcu 1961 r. W pierwszej połowie 1961 roku Ministerstwo Przemysłu Chemicznego podjęło dalszą pracę nad bardziej szczegółowymi założeniami fabryki, a Komitet Ekonomiczny zwiększył inwestycje na budowę do 8,4 miliardów złotych, przyznając także fundusze na inwestycje oraz budownictwo dla pracowników.
Zakład otrzymał nazwę Zakłady Azotowe „Puławy” w budowie, a kierownictwo objął Mieczysław Kołodziej, któremu towarzyszył Jan Zdebik jako zastępca dyrektora ds. technicznych. W lipcu 1961 roku przekazano tereny pod budowę, które usytuowane były na północnym wschodzie od Puław, między Michałówką a Wólką Profecką. Budowa tego obiektu trwała pięć lat.
W kwietniu 1962 roku, aby zaspokoić potrzeby realizacji projektu, powołano Puławskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego, które stało się generalnym wykonawcą. 5 października 1962 roku projekt zyskał akceptację Komisji Planowania, która zaplanowała uruchomienie pierwszej linii produkcyjnej amoniaku oraz mocznika na koniec 1965 roku. Uroczyste wmurowanie aktu erekcyjnego elektrociepłowni miało miejsce w maju 1963 roku.
6 czerwca 1966 roku uruchomiono po raz pierwszy produkcję amoniaku oraz mocznika, a 16 lipca odbyła się uroczystość otwarcia fabryki. Po zakończeniu prac budowlanych 16 października 1968 roku Ministerstwo Przemysłu Chemicznego zmieniło nazwę firmy na Zakłady Azotowe „Puławy”. W okresie 1967-1970 w zakładzie zainicjowano produkcję dwutlenku węgla i suchego lodu. W 1970 roku podjęto decyzję dotyczącą budowy wytwórni kaprolaktamu, a następne lata (1975-1977) poświęcono na budowę pierwszej linii produkcyjnej melaminy.
W czasie trwającego do lat 80. XX wieku rozwoju, prowadzono także działania mające na celu ograniczenie negatywnego wpływu zakładów na środowisko. W ramach tych prac zrealizowano budowę oczyszczalni ścieków dla linii produkcyjnej kaprolaktamu, a na etapie technologicznym wdrożono pierwszy nawóz dwuskładnikowy – roztwór saletrzano-mocznikowy (RSM).
Okres III Rzeczypospolitej
1 września 1992 roku zmienił się status zakładów, które przekształciły się w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa, przyjmując nową nazwę – Zakłady Azotowe „Puławy” SA. 14 listopada 1995 roku ruszyła linia produkcyjna nadtlenku wodoru, a 15 grudnia 1998 roku rozpoczęła działalność instalacja do produkcji nadboranu sodu. W międzyczasie modernizowano linie technologiczne produkcji amoniaku i mocznika.
W latach 2000-2004 uruchomiono dwie nowe linie produkcyjne melaminy, co pozwoliło zakładom zdobyć 10% udziału w światowej produkcji tego związku chemicznego. Do 2005 roku większość akcji zakładów posiadał Skarb Państwa, który miał 99,99% akcji, jednak w 2005 roku firma została sprywatyzowana poprzez emisję akcji na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, chociaż Skarb Państwa pozostał właścicielem kluczowego pakietu akcji.
30 października 2007 roku utworzono Specjalną Strefę Ekonomiczną Starachowice, gdzie w Puławskim Parku Przemysłowym powstała Podstrefa Puławy, zajmująca obszar o powierzchni około 99 ha. W 2008 roku uzyskano zezwolenie na działalność gospodarczą w specjalnej strefie ekonomicznej, co umożliwiło zwiększenie zdolności produkcyjnych mocznika oraz AdBlue, a także rozpoczęto współpracę z firmą Air Liquide na temat produkcji gazów technicznych.
W 2011 roku spółka przejęła 98,43% udziałów w Gdańskich Zakładach Nawozów Fosforowych „Fosfory” Sp. z o.o., a w 2012 roku nabyła 85% udziałów w Zakładach Azotowych „Chorzów” SA. Ten sam rok przyniósł również otwarcie innowacyjnej w Europie instalacji odsiarczania spalin oraz rozpoczęcie budowy nowych instalacji do produkcji nawozów sztucznych.
W ramach współpracy z Zakładami Azotowymi w Tarnowie-Mościcach postanowiono o konsolidacji przedsiębiorstw z zakresu Wielkiej Syntezy Chemicznej w ramach Grupy Azoty. 13 lipca 2012 roku dokonano wezwania na akcje Grupy Azoty Zakładów Azotowych „Puławy” SA, co doprowadziło do zakupu 10,3% akcji tej spółki przez Grupę Azoty. W wyniku współpracy, 16 stycznia 2013 roku Grupa Azoty nabyła 73,4% akcji Zakładów Azotowych „Puławy” SA, a 18 stycznia tego samego roku Komisja Europejska wyraziła zgodę na fuzję obu podmiotów.
W maju 2013 roku nowym prezesem zarządu Grupy Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” SA został Paweł Jarczewski. W lipcu 2013 roku, podczas inauguracji trzech nowych projektów realizowanych w Puławach, uczestniczył ówczesny minister Skarbu Państwa – Włodzimierz Karpiński, gdzie otwarto nową instalację odsiarczania spalin, linię produkcyjną nawozów płynnych z siarką oraz nowe centrum logistyczne. Instalacja odsiarczania spalin wykorzystuje nowoczesną, amoniakalną metodę, która pozwala na znaczne ograniczenie zanieczyszczeń powietrza.
8 lipca 2013 roku rada nadzorcza Grupy Azoty PUŁAWY powołała Mariana Rybaka na stanowisko prezesa zarządu. W kolejnym miesiącu w Zakładach Azotowych w Chorzowie uruchomiono pierwszą w Polsce instalację do przerobu tłuszczów zwierzęcych i olejów roślinnych, co pozwoliło na wytwarzanie nowych surowców przemysłowych. We wrześniu 2014 roku zrealizowano nową bazę nawozową w Dobrym Mieście, a w październiku tego samego roku oddano do użytku stokaż amoniaku o pojemności 15 tysięcy ton.
Pod koniec 2014 roku podjęto decyzję o realizacji Elektrowni Puławy, w tym samym czasie zaplanowano budowę gazowo-parowego bloku energetycznego o mocy 400 MWe, jako część większego projektu inwestycyjnego o łącznej wartości 2,2 miliarda złotych. W 2015 roku otwarto nową instalację do produkcji nawozów PULGRAN®, a także położono duży nacisk na bezpieczeństwo, co zaowocowało powstaniem Centrum Edukacji Ratowniczej Grupy Azoty – CERGA.
W 2016 roku obchodzono 50-lecie działalności produkcyjnej, a wmurowano akt erekcyjny pod nową Wytwórnię Nawozów Granulowanych na Bazie Saletry Amonowej. Inwestycja ta rozwinie zdolności produkcyjne i umożliwi wytwarzanie saletrzaku oraz saletry amonowej granulowanej, co znacząco wpłynie na zwiększenie efektywności produkcji. W kolejnych latach rozwój Specjalnej Strefy Ekonomicznej Starachowice poszerzył obszar podstrefy Puławy o 12,6 ha, co wspiera ekspansję zakładów.
Rok 2018 przyniósł dalsze inicjatywy, takie jak utworzenie Departamentu Korporacyjnego Handlu Segmentu Agro, co pozwoliło na lepszą koordynację działań handlowych w Grupie. W tej samej perspektywie Grupa Azoty PUŁAWY otrzymała również dotacje na modernizację infrastruktury i nowoczesnych laboratorium, co stawia zakład na pozycji lidera w dziedzinie technologii nawozowej i biotechnologii.
W kwietniu 2019 roku podpisano umowę z wykonawcą na budowę nowego bloku energetycznego, który przyczyni się do zrównoważonego rozwoju i efektywności energetycznej zakładów.
Władze
W skład zarządu Grupy Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” wchodzą wykwalifikowani specjaliści, którzy pełnią kluczowe funkcje w zarządzaniu spółką.
- Hubert Kamola – prezes zarządu,
- Wojciech Kozak – wiceprezes zarządu,
- Katarzyna Stasiak,
- Wojciech Szmyła,
- Andrzej Skwarek – członek zarządu.
Badania i rozwój
Centrum Kompetencji PUŁAWY
Zakłady Azoty PUŁAWY zainicjowały powstanie Centrum Kompetencji, które integruje różnorodne podmioty, w tym instytuty badawcze, organizacje pozarządowe oraz uczelnie wyższe. Jego głównym założeniem jest wspieranie wymiany wiedzy wśród uczestników oraz stworzenie platformy edukacyjnej, skierowanej zarówno do doradców rolnych, jak i samych rolników. W skład tego innowacyjnego centrum wchodzą:
- Grupa Azoty,
- Instytut Nowych Syntez Chemicznych w Puławach,
- Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa (PIB Puławy),
- Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie,
- Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych,
- Krajowa Stacja Chemiczno-Rolnicza w Warszawie,
- Krajowa Federacja Producentów Zbóż,
- Stowarzyszenie Przemysłu Wapienniczego,
- Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego,
- INTERMAG oraz ADOB.
Projekty nawozowe
W 2013 roku, we współpracy z czołowymi ośrodkami naukowymi z Polski, Niemiec oraz Czech, Grupa Azoty PUŁAWY zakończyła badania dotyczące korzystnych efektów nawozów wzbogaconych siarką, które stymulowały wzrost oraz rozwój roślin. Dodatkowo, w tym samym czasie rozpoczęła budowę nowoczesnego Nowego Kompleksu Nawozowego, co umożliwiło wprowadzenie innowacyjnych nawozów azotowych z dodatkiem siarki na rynek. Spółka prowadzi także prace badawcze dotyczące granulacji mechanicznej nawozów na bazie saletry amonowej oraz produkcji nawozów wieloskładnikowych o przedłużonym działaniu, przeznaczonych do precyzyjnego nawożenia. Innym kierunkiem badań jest wytwarzanie nawozów płynnych opartych na roztworze saletrzano-mocznikowym (RSM).
Warto podkreślić, że Grupa Lotos oraz Grupa Azoty PUŁAWY SA nawiązały współpracę, której celem jest budowa linii produkcyjnej tiosiarczanu amonu w Gdańsku. Surowce do jego wytwarzania będą pochodziły z kwaśnych gazów powstających w instalacjach Grupy Lotos. Planuje się uruchomienie tej linii w 2016 roku.
Projekty naukowe
Grupa Azoty PUŁAWY intensyfikuje współpracę z uczelniami zarówno w kraju, jak i za granicą. W lipcu 2012 roku spółka zainicjowała program studiów podyplomowych dla doradców rolnych dotyczący obrotu nawozami oraz środkami ochrony roślin, zrealizowany we współpracy z Wydziałem Rolnictwa i Biologii SGGW w Warszawie. W czerwcu 2013 roku doszło do podpisania umowy z UMCS w Lublinie, co zaowocowało uruchomieniem studiów inżynierskich na kierunku „Chemia techniczna” w Puławach. Spółka planuje także prowadzenie wspólnych studiów podyplomowych dla pracowników z tą uczelnią. Dodatkowo, w lipcu 2015 roku podpisano umowę z Wojskową Akademią Techniczną oraz Politechniką Lubelską, która zapewni studentom obu uczelni możliwości płatnych staży.
Projekty chemiczne
W odpowiedzi na obowiązujące normy emisji spalin Euro, Grupa Azoty PUŁAWY wdrożyła projekty mające na celu wytwarzanie produktów redukujących tlenki azotu. W ramach tego przedsięwzięcia powstały preparaty RedNOx, w skład których wchodzą roztwory mocznika oraz wody amoniakalnej, stosowane w technologii SCR/SNCR. Równocześnie, mając na uwadze ochronę środowiska, zakład zakończył inwestycje o wartości 65 mln zł w instalację do przerobu tłuszczów zwierzęcych oraz olejów roślinnych na destylowane kwasy tłuszczowe i stearynę. Po oddaniu do użytku, Zakłady Azotowe „Chorzów” SA stały się jedynym krajowym producentem stearyny.
Na koniec 2012 roku, w porozumieniu z Instytutem Nawozów Sztucznych, Grupa Azoty PUŁAWY powołała spółkę SCF Natural, której głównym celem jest produkcja oraz sprzedaż ekstraktów z chmielu i innych roślinnych surowców. Innowacyjność tego projektu polega na wykorzystaniu unikalnej instalacji do produkcji ekstraktów w nadkrytycznych warunkach z zastosowaniem CO2. Proces produkcji wspomaga sześć nowoczesnych instalacji laboratoryjnych znajdujących się na terenie zakładów.
Projekty surowcowe
Na początku 2014 roku Grupa Azoty PUŁAWY, KGHM Polska Miedź oraz Gdańskie Zakłady Nawozów Fosforowych „Fosfory” zawiązały partnerstwo, którego celem są wspólne projekty badawcze. Spółki te planują aktywnie poszukiwać oraz wydobywać chemiczne surowce, takie jak sole potasowe, aby rozszerzyć swoją ofertę oraz zwiększyć dostępność do zasobów surowcowych.
Gaz łupkowy
W kontekście rozpoczęcia w Polsce prac poszukiwawczych związanych z komercyjnym wydobyciem gazu łupkowego, Grupa Azoty PUŁAWY ma zamiar zbudować instalację przy biologicznej oczyszczalni ścieków. Instalacja ta będzie miała na celu odwodnienie osadów, co umożliwi produkcję sztucznej gleby niezbędnej do rekultywacji terenów, gdzie prowadzone będą prace związane z wydobyciem gazu łupkowego.
Produkcja
Obecnie firma oferuje szeroki wachlarz produktów, które obejmują zarówno segmenty związane z rolnictwem, jak i chemią oraz energetyką.
Segment Agro
- RSM (roztwór saletrzano-mocznikowy),
- Pulan (saletra amonowa),
- Pulrea (mocznik),
- Pulsar (siarczan amonu),
- RSMS (roztwór saletrzano-mocznikowy z siarką),
- Pulaska (roztwór nawozu azotowego z siarką),
- Nawozy NPK: Amofoska, Agrafoska, Amofosmag, Superfosfat oraz mieszanki nawozowe, które są produkowane przez GZNF „Fosfory”,
- Mączka fosforytowa, również wytwarzana przez Gdańskie Zakłady Nawozów Fosforowych „Fosfory”,
- Saletra potasowa, której producentem są Zakłady Azotowe „Chorzów” SA (wcześniej: Azoty-Adipol SA),
- Saletra wapniowa, również produkowana przez Zakłady Azotowe „Chorzów” SA,
- Plantons i Plantonk, też wytwarzane przez Zakłady Azotowe „Chorzów” SA.
Segment Chemia
- Melamina™,
- Caprolactam™ (kaprolaktam w formie ciekłej i stałej),
- PULREA™ (mocznik),
- NOXy™ oraz PULNOX® (roztwory mocznika),
- Sprężony wodór,
- Kwas azotowy,
- Ciekły amoniak,
- Coolant (suchy lód),
- Ciekły dwutlenek węgla,
- Likam (woda amoniakalna),
- Pulnox (roztwory mocznika),
- AdBlue®,
- Nadtlenek wodoru,
- Kwas siarkowy, którego produkcja jest realizowana przez GZNF „Fosfory”,
- Wodorosiarczyn sodu, również wytwarzany przez GZNF „Fosfory”,
- Saletra potasowa techniczna oraz spożywcza, produkowane przez Zakłady Azotowe „Chorzów” SA (dawniej: Azoty-Adipol SA),
- Adial (mieszanki do wytopu aluminium), produkowane przez Zakłady Azotowe „Chorzów” SA,
- Chlorek sodu, wytwarzany przez Zakłady Azotowe „Chorzów” SA,
- Scalnit-50, również produkowany przez Zakłady Azotowe „Chorzów” SA.
Segment Energetyka
- Energia elektryczna,
- Energia cieplna,
- Para technologiczna,
- Gaz ziemny nisko- oraz wysokociśnieniowy.
Zdolności produkcyjne
Roczna zdolność produkcyjna Grupy Azoty PUŁAWY jest imponująca i obejmuje różnorodne produkty chemiczne. W szczególności mocznik, który jest kluczowym nawozem, odgrywa istotną rolę w działalności firmy.
Aktualne wartości zdolności produkcyjnej przedstawiają się następująco:
- mocznik ogółem – 1 200 000 ton/r,
- saletra amonowa (roztwór 100%) – 1 100 000 ton/r,
- kaprolaktam ciekły – 70 000 ton/r,
- melamina – 96 400 ton/r.
Struktura organizacyjna
Podmioty zależne
W skład Grupy Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” wchodzą różnorodne podmioty, które pełnią kluczowe funkcje w realizacji celów firmy. Warto podkreślić ich znaczenie:
- Gdańskie Zakłady Nawozów Fosforowych „Fosfory” Sp. z o.o., z siedzibą w Gdańsku, posiadają 98,43% udziałów w spółce, co wskazuje na ich dominującą pozycję.
- Zakłady Azotowe „Chorzów” SA (dawniej: Azoty-Adipol SA), z siedzibą w Chorzowie, prowadzą działalność w zakresie produkcji nawozów oraz chemikaliów, a także usług logistycznych, posiadając 85,00% udziałów.
- Agrochem Puławy Sp. z o.o., z siedzibą w Puławach, w całości (100%) należy do grupy.
- Jawor Sp. z o.o., świadczący usługi hotelowe, ma 99,96% udziałów.
- Sto-Zap Sp. z o.o., który oferuje usługi cateringowe, dysponuje 96,15% udziałów.
- SCF Natural Sp. z o.o., który jest prawie w pełni (99,99%) kontrolowany przez grupę.
Podmioty stowarzyszone
Oprócz podmiotów zależnych, Grupa Azoty współpracuje także z szeregiem spółek stowarzyszonych, które przyczyniają się do jej rozwoju:
- BBM Sp. z o.o., z siedzibą w Gdyni, prowadzi morski terminal eksportowy i posiada 50,00% udziałów.
- CTL Kolzap Sp. z o.o., z siedzibą w Puławach, oferujący usługi bocznicowe, ma 49,00% udziałów.
- Navitrans Sp. z o.o., z siedzibą w Gdyni, zajmuje się usługami spedycyjnymi z udziałem na poziomie 26,45%.
- Unibaltic Agro Sp. z o.o., z siedzibą w Szczecinie, jest armatorzem z pełnym (100,00%) udziałem w grupie.
- Technochimservis (Zamknięta Spółka Akcyjna z siedzibą w Moskwie) oferuje usługi handlowe, z 25,00% udziałów.
Sponsoring i działalność filantropijna
Grupa Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” SA aktywnie angażuje się w sponsoring, szczególnie wspierając lokalne inicjatywy sportowe. Obecnie spółka jest głównym sponsorem klubu piłki ręcznej Azoty-Puławy, który zadebiutował w 2003 roku jako samodzielna jednostka po wydzieleniu z klubu Wisła Puławy. Klub ten ma zaszczyt rywalizować w prestiżowej PGNiG Superlidze Mężczyzn.
Oprócz wsparcia dla Azotów-Puławy, spółka wspiera także wszechstronny klub sportowy Wisła Puławy. Klub ten angażuje się w różnorodne sekcje sportowe, w tym piłkę nożną, lekkoatletykę, pływanie oraz podnoszenie ciężarów. Dzięki działalności Grupy Azoty PUŁAWY, również piłkarze mają możliwość rozwijania swoich talentów i osiągnięć w krajowych rozgrywkach.
Warto podkreślić, że Grupa Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” nie ogranicza się jedynie do sportu, ale także aktywnie inwestuje w renowację cennych zabytków. Projekty te obejmują prace w takich miejscowościach jak Kazimierz Dolny, Nałęczów, Końskowola oraz Puławy. Ponadto, firma finansuje rozwój Wschodniego Centrum Leczenia Oparzeń w Łęcznej oraz wspiera Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Puławach, przyczyniając się tym samym do poprawy jakości życia mieszkańców regionu.
Nagrody i wyróżnienia
Grupa Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” SA może pochwalić się bogatą historią nagród oraz wyróżnień, które świadczą o jej znaczącej pozycji na rynku oraz osiągnięciach w różnych dziedzinach działalności gospodarczej.
W roku 2000 firma zdobyła nagrodę wybitnego eksportera od redakcji „Rynków Zagranicznych”, doceniając jej osiągnięcia związane z międzynarodową współpracą. Dodatkowo, uzyskała Złoty Wawrzyn Gazety Bankowej w rankingu „Najlepszych firm 2000”. W 2001 roku przyznano jej Certyfikat Przedsiębiorstwo Fair Play, który odzwierciedla jej zasady etyki i uczciwości.
W 2002 roku zakład zdobył Złoty Orbital w konkursie „Rynku Chemicznego” za wysiłki w uruchomieniu instalacji Melaminy II, a w 2004 statuetkę „Kryształowego Globusa” dla Lidera Wartości i Dynamiki Eksportu.
Rok 2010 przyniósł wyróżnienie za zajęcie drugiego miejsca pod względem liczby patentów oraz nagrodę za innowacyjne wytwarzanie siarczanu hydroksyloaminy. W 2011 roku firma została nominowana w konkursie „Firma Dobrze Widziana” w kategorii społecznej odpowiedzialności oraz zdobyła kilka prestiżowych nagród, w tym Lubelski Orzeł Biznesu.
W 2012 roku zakład został uhonorowany tytułem „Tego, który zmienił polski przemysł” oraz zajął trzecie miejsce w rankingu patentów. Rok późniejszy 2013 był dla firmy przełomowy, zdobywając tytuły w przedsięwzięciach takich jak nagroda Polish Chemical Awards i Filar Polskiej Gospodarki.
2014 rok okazał się równie urodzajny w osiągnięcia, z laurem Diamentów Forbesa oraz Nagrodą Gospodarczą Prezydenta RP. Organizm przyznał również wyróżnienia za działania proekologiczne.
W 2015, firma zdobyła Godło Promocyjne „Teraz Polska” dla swojego innowacyjnego asortymentu, a w 2016 – tytuł „Solidny Pracodawca”.
Rok 2017 to dalsze sukcesy, w tym pierwsze miejsce w Setce Kuriera Lubelskiego w kategorii Najwięksi eksporterzy. 2018 rok przyniósł medal „Zasłużony dla Eksportu” oraz kolejne wyróżnienia w zakresie bezpieczeństwa pracy.
Ostatnie wyróżnienia w 2019 roku to Złoty Listek w rankingu CSR oraz wysokie lokaty w kategoriach produkcja przemysłowa i największy eksporter, co potwierdza nieustanny rozwój i zaangażowanie firmy na rynku.
Przypisy
- Zarząd Spółki [online], Grupa Azoty. Puławy [dostęp 25.03.2023 r.]
- Sprawozdanie Zarządu za 2023 r. 2024 ↓, s. 91.
- Sprawozdanie Zarządu za 2023 r. 2024 ↓, s. 64.
- Sprawozdanie Zarządu za 2023 r. 2024 ↓, s. 67.
- Sprawozdanie Zarządu za 2023 r. 2024 ↓, s. 60.
- Azoty Tarnów i Puławy połączone. nowoczesnafarma.pl. [dostęp 22.12.2015 r.]
- Tarnów szacuje, że połączenie z Puławami da większe synergie niż planowano wcześniej. bankier.pl. [dostęp 20.10.2013 r.]
- Mariusz Karolak: Powstanie Zakładów Azotowych „Puławy”. www.karolak.info.pl, 17.07.2013 r. [dostęp 14.12.2013 r.]
- ZA Puławy kupiły Azoty-Adipol. farmer.pl. [dostęp 20.10.2013 r.]
- Nowy prezes w Grupie Azoty - Jarczewski za Marciniaka. forbes.pl. [dostęp 20.10.2013 r.]
- W Chorzowie działa pierwsza w Polsce instalacja do produkcji stearyny. abc.com.pl. [dostęp 20.12.2015 r.]
- Puławy: IOS oddany do użytku. rynekinfrastruktury.pl. [dostęp 20.10.2013 r.]
- Grupa Azoty Puławy zainwestuje ok. 120 mln zł w linię do produkcji tiosiarczanu amonu na terenie Lotosu. parkiet.com. [dostęp 20.12.2015 r.]
- KGHM i ZA Puławy podpisały porozumienie o współpracy przy eksploatacji surowców. pb.pl. [dostęp 20.12.2015 r.]
- Laureaci konkursu ACANTHUS AUREUS. poleko.mtp.pl. [dostęp 20.10.2013 r.]
- Na Puławach ogłoszono wezwanie przez Azoty Tarnów złożono zapisy na 10,3 proc. kapitału. bankier.pl. [dostęp 20.10.2013 r.]
- Wizjonerzy branży chemicznej nagrodzeni. plastech.pl [dostęp 20.12.2015 r.]
- Grupa Azoty Puławy zapewni pracę najzdolniejszym studentom. lpu24.pl. [dostęp 20.12.2015 r.]
- Efekt RedNOx. pulawy.com. [dostęp 20.10.2013 r.]
- Puławy budują Centrum Kompetencyjne. tvr24.pl. [dostęp 20.10.2013 r.]
- Zakłady Azotowe Puławy z Nagrodą Gospodarczą Prezydenta. dziennikwschodni.pl. [dostęp 20.12.2015 r.]
- Nauka, Biznes, Rolnictwo - nowe realia. ckpulawy.com. [dostęp 20.12.2015 r.]
- Coś nowego!. wprost.pl. [dostęp 20.10.2013 r.]
- Laureaci procesu certyfikacji Business Superbrands. superbrands.pl. [dostęp 20.12.2015 r.]
- Wynalazki z Puław nagrodzone. kierunekchemia.pl. [dostęp 20.12.2015 r.]
Oceń: Grupa Azoty Zakłady Azotowe „Puławy”